Časté otázky

Budu při redukční dietě hladovět?

Ne!!! I při redukční dietě, kdy se snižuje energetický příjem, se nesmí stát, že budete hladovět. Pokud cítíte hlad, nejen že nehubnete tukové zásoby, ale hubnete naopak aktivní svalovou hmotu, a to má za následek mimo jiné i zpomalení metabolismu. Také se dostavuje pocit únavy a podráždění. Cílem je naopak naučit tělo, že není třeba si energii ihned schovávat do tukových zásob, čehož je docíleno pravidelnou a vyváženou stravou.

Říkáte si, co když přece jen budu mít při dodržování jídelníčku hlad? Jídelníček je individuálně nastaven na určitou energetickou hodnotou, to ovšem neznamená, že se v prvních týdnech nemůže stát, že občas mezi jídly budete cítit pocit hladu. Z tohoto důvodu využíváme 30-45 minutových kontrolních konzultací, které v prvních dvou měsících probíhají nejlépe každé 2 týdny, později, pokud klient/ka chce, postačí kontroly jednou do měsíce.  Na kontrolních konzultací můžeme jídelníček upravit tak, aby Vám vyhovoval více.

Za jak dlouho zhubnu?

Také zde se projevuje individualita každého z nás. Rychlost hubnutí tedy nejde slíbit! Každý jsme jiný, proto je možné, že hned v prvním měsíci výsledky neuvidíte a začnou se projevovat až v měsících dalších. Stejně tak je možné, že výsledky uvidíte ihned. Ideální rychlost hubnutí je cca 2 kg/měsíc. Za předpokladu rychlejšího hubnutí se zvyšuje riziko následného nabrání zhubnutých kil zpět. Z tohoto důvodu s klienty preferuji hubnutí pomalejší s jídelníčkem takovým, který jim nedělá problémy a dlouhodobě vyhovuje.

Rychlost hubnutí je také dána variantou výživového poradenství, kterou si vyberete, tedy jestli budete chtít spíše dodržovat jídelníček nebo docházet na konzultace a jídelníček si skládat sami. Hubnutí s jídelníčkem je obvykle rychlejší.

Jak často je dobré chodit na konzultace?

Na konzultace chodí každý dle svého uvážení.

Na konzultace je vhodné docházet minimálně jednou měsíčně. Každému vyhovuje něco jiného, proto není problém se domluvit na variantě konzultace na 30-45 minut každých dní nebo na variantě konzultace 1-1,5 hodiny každý měsíc.

Jak dlouho budu muset chodit na konzultace?

To záleží pouze na Vašem rozhodnutí. Ideální je, když i po zhubnutí na vysněnou hmotnost dále docházíte na konzultace a kontroly, abychom měli jistotu, že si hmotnost udržíte. Zhubnout je velmi jednoduché, ale udržet si váhu, to už bývá často problém. Pokud se budete chtít jo-jo efektu vyvarovat, vždy doporučuji docházet na kontroly dále, minimálně po dobu, po kterou jste hubli.

Mohu zhubnout i bez jídelníčku?

Samozřejmě!!! Je na každém, jestli se chce stravovat dle jídelníčku, kde má rozepsané, kolik které potraviny má pro svoji energetickou potřebu přijmout, nebo zda se chce učit stravovat zdravě jen pod vedením konzultací. Každá z variant má své výhody. Výhody jídelníčku jsou, že nemusíte přemýšlet nad množstvím, to máte zadané. Nicméně, pokud se o problematiku výživy a hubnutí nezajímáte dále, mnoho se toho nenaučíte a je zde riziko, že po dosažení požadované hmotnosti a návratu k původnímu stravování budete pomalu nabírat horko těžko shozená kila zpět. To se ale snažím u všech klientů eliminovat častými kontrolami a konzultacemi i po dosažení kýžené hmotnosti. Naopak výhodou redukce hmotnosti pouze pod vedením při konzultacích je, že při konzultacích neustále dostáváte nové informace, jak a kdy se správně stravovat. Tato varianta je vhodná převážně pro osoby, které opravdu chtějí změnit své stravování nebo nesnášejí prudké změny.

Rozhodl/a jsem se, že chci zhubnout. Co si mám vzít na první konzultaci? 

Na první konzultaci je nutné donést si stravovací a pohybové záznamy za poslední týden. Do záznamů prosím zapište jaké potraviny jste snědli, kdy a v jakém množství, jaké tekutiny a jejich množství, které jste vypili během dne a případně sportovní aktivitu a její délku. Tyto záznamy jsou velice důležitým podkladem pro konzultace nebo následné vypracování jídelníčku. Formulář na stravovací a pohybové záznamy je ke stažení zde.

 Budu muset jíst jídla, která mi nechutnají?

V žádném případě. Dle rámcového jídelníčku si budete sami vybírat, na co máte chuť, jediné, co je nutné dodržet, je množství. Ani když nebude mít vypracovaný jídelníček, neznamená to, že se musíte začít stravovat úplně jinak, než jak jste zvyklí. Samozřejmě je nutné držet se určitých zásad, ale ke změnám je lepší dojít pomaleji, než si celý proces hubnutí naprosto znechutit. Dieta není mučení, ale způsob, jak shodit přebytečná kila. O to lépe se Vám potom bude Vaše hmotnost udržovat.

Budu muset cvičit?

Hubnout pouze úpravou stravování samozřejmě lze, ale je to mnohem náročnější, než když také cvičíte a také hubnutí není natolik efektivní. Často i po částečném návratu k původnímu režimu dochází k jo-jo efektu. Pohyb by měl neodmyslitelně patřit k životu každého z nás, proto se pohybem na konzultacích velmi často také zabýváme. Pohyb se zdravým stravování je tou nejlepší prevencí obezity a ostatních zdravotních komplikací. Díky němu si zvyšujete bazální metabolismus, kondici i dobrou náladu.