Fluor (F)
Fluor je součástí kostí a zubní skloviny, kde zvyšuje odolnost vůči kyselinám, činnosti bakteriálních enzymů v dutině ústní a brání demineralizaci zubní skloviny, takže chrání zub před zubním kazem. V organismu člověka je cca 1-2 g fluoru. Většinu fluoru přijímáme prostřednictvím zubních past, pitné vody a potravin, které obsahují vápník. V dnešní době již deficit fluoru v našich podmínkách téměř vymizel. Naopak v dobách velké popularizace fluoru byly přijímány až nadměrné dávky fluoru, což vedlo k nadměrnému ukládání fluoru do kostí a zubů, k osteoporóze, poškození ledvin nebo neurologickým poruchám.
Fosfor (P)
Tělo dospělého člověka obsahuje cca 420-840 g fosforu. Fosfor v lidském těle najdeme vázaný především v kostech a zubech, kde tvoří s vápníkem a proteiny jejich tkáň. Dále je obsažen ve svalové a nervové tkáni. Fosfor je součástí makroergních molekul, které jsou zdrojem energie pro všechny buňky těla. Tyto molekuly vznikají při metabolismu ze všech hlavních živin, sacharidů, tuků i bílkovin. Fosfor má také podstatnou funkci pro udržení acidobazické rovnováhy organismu.
Mezi bohaté zdroje fosforu patří sýry, mléčné výrobky, ořechy, maso, luštěniny. Denní doporučená dávka (DDD) fosforu je cca 700 mg/den. Při těhotenství a kojení se DDD zvyšuje o 100-200 mg/den.
Síra (S)
Obsah síry v těle člověka je cca 140 g. Síra je obsažená v téměř všech potravinách, proto je její nedostatek při běžném stravování nemožný. Denní příjem činí cca 0,1-0,6 g/den.