Mýty a omyly redukčních diet

Zhubnout lze i bez pohybu

sportSamozřejmě, že se dá „zhubnout“ i bez pohybu. Proč je hubnutí bez pohybu tedy mýtus? Prvním velkým ALE je, že tukové zásoby se spalují především pohybem, proto pokud se při hubnutí nehýbete, nehubnete tuky, které hubnout chcete, ale svaly. Svalovou tkáň je k růstu nebo stabilní existenci třeba stimulovat. Pokud dáte svému tělo minimálním pohybem najevo, že svaly nepotřebujete, začne se jich zbavovat. Tímto si každým dnem snižujete svůj bazální metabolismus, na kterém má svalová tkáň nemalý podíl.

Druhé ALE tkví v tom, že s minimálním pohybem máte také minimální energetický výdej. Při hubnutí musí platit zásada negativní energetické bilance, a to že výdej energie je vyšší než příjem. Pokud máte minimální výdej, příjem bude muset být ještě o něco menší. Zde se ale následky hubnutí bez pohybu ještě násobí, protože při snížení příjmu energie až pod hodnotu bazálního metabolismu, budete svaly hubnout ještě o to rychleji. Z těchto důvodů je nutné pohyb do svého redukčního režimu zařadit.

Třetí ALE je velmi důležité z dlouhodobého hlediska. Bez pohybu nelze hubnout dlouhodobě. Lze předpokládat, že pouhou úpravou stravování budete několik týdnů nebo měsíců hubnout, nicméně v jistém bodě se hubnutí zastaví. Bez pohybu to dále nepůjde. V této chvíli již budete mít ale svaloviny tak málo a Vaše fyzická kondice bude tak nízká, že začínat s pohybem pro Vás bude o 200 % těžší, než kdyby jste se hýbali o začátku. To je moment, kdy si možná řeknete nemá to cenu a s hubnutím tzv. „seknete“ a dostavuje se nechvalně známý jo-jo efekt. Pohyb by měl být každodenní součástí Vašeho života. To ovšem neznamená, že musíte 7 dní v týdnu hopsat na aerobiku. Ideální rozložení fyzické aktivity je cca 3-krát týdně aerobní aktivita v délce alespoň 60 minut, 2-krát týdně aktivity zaměřené na posílení a protažení všech svalových skupin. Zbylé dny můžete vyrazit na procházku nebo lehkou projížďku na kole, kdy se nezapotíte a spíše si odpočinete. Nejen že budete hubnout převážně tuky, nakonec zjistíte, že se cítíte mnohem lépe a nedělá Vám problém vyjít do třetího patra, aniž byste se zadýchali :-).