Rychlé hubnutí vs. pomalé hubnutí

kopHubnutí, snad nejčastější téma žen a dívek. Muži samozřejmě nejsou pozadu, každý chce dnes vypadat dobře… Nejčastěji se setkávám s otázkami typu:  „Jak rychle zhubnu?“,  „Budu muset cvičit?“ nebo  „Jak dlouho musím držet dietu?“. Ruku na srdce, není Vám to povědomé? Kolikrát jste již hledali nebo zkoušeli zaručený způsob rychlého „bezbolestného“ hubnutí s nadějí, že to opravdu vyjde?

Bohužel, tak jednoduché to není. Někomu se sice podaří zhubnout celkem jednoduše a pak si hmotnost v pohodě udržet, je to ale pouze zlomek z hubnoucích lidí.

 

 

Rychlé hubnutí

Rychlé hubnutí se zdá být ideální. Je to přesně to co chceme. Když se již díváme po způsobu, jak zhubnout, většinou vybíráme takový, aby byl co nejrychlejší . Rychlé hubnutí se provádí nejčastěji prostřednictvím diet, které se vyznačují velmi malým přísunem energie, striktním vyřazením sacharidů nebo tuků. Nejčastěji se s těmito dietami setkáme v podobě různých doplňků stravy nebo instantních náhražek jídel, které mají velmi malý obsah energie.

Říkáte si, co je na tom špatného? Vždyť se nemusíte se trápit dlouho a za pár týdnů budete sklízet obdiv, jak Vám to v nových šatech menší velikosti neuvěřitelně sluší. To máte samozřejmě pravdu, ale nyní je nutné sundat si růžové brýle a podívat se o pár týdnů dále do budoucnosti.

Nízkokalorické diety mají několik zásadních nepříjemných efektů. V prvé řadě tělu nedodávají vše, co potřebuje a proto se přepne do „úsporného režimu“, tedy zpomalí metabolismus. To neovlivníte, je na to geneticky naprogramováno. Zpomalení metabolismu je ještě více podpořeno zhubnutím svaloviny, kterou Vaše tělo při těchto dietách začne používat jako zdroj energie. Aby toho nebylo málo, Vaše tělo se svaloviny zbavuje ještě o to více, pokud mu nedáte signál, že ji potřebujete, tedy se hýbete. Na pohyb ale často již není energie, cítíte se unavení, takže se dostáváme do začarovaného kruhu. Sečteno podtrženo, když se podíváte o pár řádků výše, zjistíte, že hubnete svaly. Abych byla spravedlivá, rychlými dietami se do jisté míry hubnou také tuky.

Tímto se dostáváme do fáze, kdy je hubnutí dokonáno a hmotnost ideální. Co teď? Vzhledem ke zpomalenému metabolismu je velmi těžké hmotnost udržet a 99,9 % lidí, kteří tyto diety vyzkoušeli, potká tzv. jo-jo efekt. Čím více takových jo-jo efektů, tím hůře se Vám budou znovu nabraná kila shazovat, i když už zdravým způsobem. Abyste si po takovýchto dietách hmotnost udrželi, je nutné se o stravovací režim starat více než dříve!

Pomalé hubnutí

Chápu, že už ono slovní spojení „pomalé hubnutí“ nezní vůbec motivačně! Je nutné si uvědomit, že pomalé hubnutí má podstatně více výhod než nevýhod! Pomalé hubnutí je obvykle následkem pouhé úpravy stravování nebo dodržování jídelníčku, který vypracuje nutriční terapeut nebo nutriční poradce. Nebývá následkem diety. Jaký je mezi tím rozdíl? Velký, diety považujeme spíše za krátkodobé, které pár týdnů držíme a konec. Zdravé stravování je ale věc, kterou bychom se měli naučit a držet se jej napořád.

Správně sestavený jídelníček by měl obsahovat v dostatečném množství všechny živiny, které tělo potřebuje. Jídelníček je vyvážený a zároveň obsahuje takové množství energie i živin, aby při něm bylo možné zhubnout. Ne svaly, ale TUKY! Samozřejmě pohyb je důležitou součástí, s tím rozdílem, že se správně sestaveným stravovacím plánem máte na pohyb energii. Pokud dodáte tělu vše, co potřebuje, nebude mít důvod zbavovat se svalů, aby je použil jako zdroj energie, ale také nedáte tělu signál, aby se „přeplo do úsporného režimu“ a zpomalilo metabolismus.

Jak vidíte, i zdravým stravováním lze zhubnout. Onen velký rozdíl je v tom, že si nezpomalíte metabolismus zbytečným hladověním, takže malé občasné výživové hříchy Vám tělo odpustí a neuloží si je hned do tukových zásob. Věřte nevěřte, nakonec Vám hodně stravovacích návyků tak zdomácní a zakoření, že se k nezdravému stravování ani nevrátíte.

Suma sumárum, i pomalým hubnutím zhubnete a kýženého obdivu ostatních dosáhnete také, ale co víc, hmotnost si mnohem lépe udržíte, a to Vaše okolí pozná také, což Vám přináší dvojtou dávku obdivu.

 

Srovnání rychlého hubnutí a pomalého hubnutí v bodech

Rychlé hubnutí:malo jidla

+ výsledky se dostavují za pár týdnů

– zhubnutí svalů

– zpomalení metabolismu

– únava

– jo-jo efekt

 

Pomalé hubnutí

kruh+ zhubnutí jen a pouze tuků

+žádné zpomalení metabolismu

+ udržení svalové hmoty

+naučíte se zdravě stravovat

+cítíte se fajn

– nic není hned a výsledky se dostavují po delší době