Tuky – 2.díl

 

tukyTuky při hubnutí

Tuky by měly tvořit cca 30 % z celkového energetického příjmu, při redukci hmotnosti cca 25 %. Největší podíl z přijímaných mastných kyselin by měly tvořit kyseliny mononenasycené. Obecně je v ČR příjem tuků ale mnohem vyšší. Tuky mají také cca dvakrát nižší energetickou hodnotu oproti sacharidům nebo bílkovinám.

 

 

 

 

Kdy jíst a nejíst tuky?

Při rozdělení příjmu tuků během dne je třeba počítat s faktem, že tuky jsou nutné pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, na druhou stranu také k faktu vysoké energetické hodnoty tuků.

Nejvíce je nutné zapřemýšlet nad příjmem tuků večer. Pokud večeříte cca 2-3 hodiny před ulehnutím ke spánku, je lepší volit jídla spíše méně tučná. Pokud večeříte brzy a po večeři ještě například sportujete, obsah tuků v tomto jídle může být o trochu vyšší, než v prvním případě.

V případě příjmu tuků je dobré vnímat příjem celkový za den. Pokud jste měli tučnější oběd nebo snídani, je vhodné večeři odlehčit převážně od nasycených tuků a zaměřit se na ty nenasycené.

 

A co strašák cholesterol?

vejce     Také cholesterol má v lidském těle mnoho funkcí, je například nutný pro tvorbu některých hormonů nebo je obsažen v buněčných membránách. Nicméně pokud je cholesterolu moc, ukládá se v cévách a poškozuje je.

Samotný příjem cholesterolu ale ovlivňuje hladinu krevního cholesterolu méně než nasycené mastné kyseliny. Proto je důležité zaměřit se spíše na omezení příjmu nasycených mastných kyselin z uzenin, tučných mléčných výrobků, smetany, tučného masa.

Denně bychom měli přijmout maximálně 300 mg cholesterolu, což odpovídá cca dvěma menším vejcím.