Výživové doplňky pro hubnutí
Dnes a denně na Vás vyskakují reklamy s fotkami před a po? Nebo reklamy, které Vám slibují zhubnutí během týdne? Nebo další desítky reklam, které slibují zhubnutí bez diet, pohybu a navždy? Co myslíte, je to pravda nebo pouze reklamní trik, aby se doplněk více prodával?
I přes to, že se v první řadě doplňky takto nerozdělují, bude pro přehlednost lepší si je rozdělit do tří skupin. Na doplňky slibující velmi rychlý úbytek hmotnosti bez diet a cvičení, doplňky „pouze“ slibující pomoc při hubnutí a doplňky nahrazující běžnou a vyváženou stravu, např. koktejly nebo polévky na hubnutí. Poslední kategorií se tento článek zabývat nebude, je to kapitola sama pro sebe.
Doplňky slibující rychlý úbytek hmotnosti bez diet a cvičení
K první skupině doplňků se vztahuje první odstavec článku. Funkčnost nebo nefunkčnost těchto doplňků nebudu rozebírat, je tu ovšem jeden fakt, ke kterému by se se zdravým rozumem mělo přihlédnout. Pokud by tyto doplňky opravdu fungovaly tak, jak slibuje reklama, bez vedlejších účinků poškozujících zdraví, byly by registrované jako léky a ne jako doplňky stravy. Nikdo by již nebyl obézní, naopak, všichni by byli štíhlí a krásní. Obvykle se tedy jedná o podvod.
Každý z těchto doplňků využívá výživová tvrzení, která nemá schválená. Výživová tvrzení (např. slogan reklamy „Za 5 dní o 10 kg méně“ nebo „ snižuje riziko vzniku diabetu mellitu 2.typu“) se mohou registrovat u Ministerstva zdravotnictví, které jsou předkládána prostřednictvím Evropské komise ke schválení Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Výživová nebo zdravotní tvrzení se schvalují na základě vědeckých studií, jejichž oprávněnost a správnost posuzuje právě EFSA a vydává nebo schvaluje daná výživová tvrzení. Věřte nevěřte, jediný z těchto doplňků schválená výživová tvrzení nemá. V reklamách i na obalech není tedy možné uvádět míru nebo rychlost hubnutí s přípravkem. Tyto tvrzení porušují např. doplňky Slimactiv, Emulips, Acai Berry).
Vzhledem k faktu, že česká, ale i evropská legislativa, jsou k tomuto nezákonnému jednání shovívavé, byly založeny webové stránky www.nekorektni-hubnuti.cz. Zde najdete více informací o výživových tvrzeních a jak tyto doplňky rozeznat od ostatních.
Doplňky slibující pomoc při hubnutí
Druhá skupina doplňků jsou takové, které neslíbí markantní úbytky, ale slíbí pomoc při hubnutí. Jsou to doplňky slibující snižování chuti k jídlu, zrychlení energetického metabolismu, snížené trávení tuků.
L-karnitin
Karnitin je látka tělu vlastní a bezpečná. Syntetizuje se z aminokyselin lysinu a metioninu. Karnitin má v našem těle zásadní funkci. Přenáší mastné kyseliny s dlouhým řetězcem do mitochondrie, kde dochází k metabolismu mastných kyselin (tuků). Předpokládalo se, že zvýšeným příjmem L-karnitinu se zvýší přenos mastných kyselin do mitochondrií, tedy i zrychlí metabolismus tuků. Karnitin se doporučuje k redukci tukové tkáně suplementovat při dlouhých a intenzivních aktivitách, např. aktivity trvající cca 1-1,5 hodiny v aerobním pásmu. Bohužel, neexistuje žádná studie, která by tento efekt jednoznačně potvrdila. Naopak má lidské tělo velké zásoby karnitinu, proto jeho suplementace téměř není účelná.
Kyselina hydroxycitronová (HCA)
Vysoký obsah HCA je v plodech Garcinie. Je to ovoce rostoucí v Asii, používá se např. v Ajurvédě. O HCA se tvrdí, že ovlivňuje metabolismus sacharidů a tuků tak, aby docházelo více ke spalování tuků na úkor sacharidů. Dále potlačuje chuť k jídlu zvyšováním hladiny serotoninu v mozku. Bohužel, stejně jako u karnitinu, se ani u HCA nepodařilo účinky spolehlivě prokázat. Navíc doplňky obsahují tak malé množství HCA, které ani nemůže žádné pozitivní účinky vyvolat.
Chrom
Chrom je stopový prvek, který je součástí tzv. glukózového tolerančního faktoru. Chrom se váže v inzulinovém receptoru a zesiluje signalizaci inzulinu. Chrom tedy usnadňuje přestup inzulinu do buněk přes buněčnou membránu, tím zlepšuje jeho působení a způsobuje pokles hladiny krevního cukru (glykémie). Tento efekt je cenný při léčbě inzulinové rezistence při cukrovce 2.typu, což bylo prokázáno také několika studiemi. Na redukci hmotnosti nebo ovlivnění glykémie u zdravých jedinců nebyl účinek chromu spolehlivě prokázán.
Zelený čaj
Zelený čaj, tedy listy rostliny Camelia Simensis, jsou zdrojem mnoha látek, které příznivě ovlivňují naše zdraví. Jedná se o aminokyseliny, minerální látky, vitamíny, polyfenoly (epigallocatechin), xantiny (kofein, theofylin). Účinky zeleného čaje byly předmětem mnoha studií, zaměřených nejen na obezitu, ale i hladinu cholesterolu, aterosklerózu nebo rakovinu.
Kofein a teofylin, v kombinaci s epigallocatechinem, dle studií přispívá k zvýšení energetického výdeje prostřednictvím aktivace termogeneze, aktivace nervového systému a aktivace odbourávání tuků z tukových buněk. Dále se uvádí efekty jako snižování chuti k jídlu a omezování vstřebávání živin ve střevě, což může mít také vliv na snižování hmotnosti. Tento vliv je uváděn při konzumaci čtyř až pěti šálků denně.
Mnoho studií potvrzující vliv zeleného čaje na redukci hmotnosti bylo provedeno v Asii. Studie provedené v Evropě již tak jednoznačné nejsou, pravděpodobně různou enzymatickou výbavou osob v Asii a Evropě.
Pití zeleného čaje, připraveného správným způsobem z kvalitních surovin, lze při hubnutí i při nejednoznačných výsledcích Evropských studií doporučit. Studiemi byl mimo jiné potvrzen také preventivní efekt proti rakovině a pozitivní efekt na snižování hladiny cholesterolu. Je vhodnější volit spíše formu přírodní, než preparáty pouze s extrakty ze zeleného čaje. Ty nemusejí obsahovat dostatečné množství těchto látek. Pitím zeleného čaje dále přispíváme k dobrému pitnému režimu.