Výživa. Pojem pro většinu lidí naprosto samozřejmý. Jak by taky ne. Pod pojmem výživa si většina lidí představuje jednoduše jídlo a jídlo jako zdroj živin a energie, bez kterých nemůžeme žít, být, existovat.
Poprvé jsem si tuto otázku položila před několika lety, pár měsíců před maturitou, když jsem se rozhodovala, jak pokračovat ve svém životě. V té době jsem se rozhodovala, jestli jít studovat Všeobecné lékařství nebo obor Nutriční terapeut nebo něco úplně jiného. Nakonec jsem si podala přihlášky několik. Když už šlo opravdu to tuhého, byla jsem pevně rozhodnutá. Jak asi tušíte, vybrala jsem si obor Nutriční terapeut. Možná Vám to přijde zvláštní, vždyť na „medicínu“ chce téměř každý, já tohoto rozhodnutí ale nikdy, ani v nejmenším, nelitovala! Tento obor byl přesně tou spojnicí mezi znalostmi výživy a onemocněních, kterou jsem chtěla poznávat a studovat.
Ale teď zpět k tématu. Ano, stejně jako pro Vás je pro mě výživa zdrojem energie a živin. To ale není vše! Výživa je pro mne také možností, jak ovlivnit zdravotní stav každého z nás. Správnou výživou si můžeme pomoci při léčbě téměř všech nemocí, mnohým z nich předcházet, udržet se v dobré kondici i náladě. Z toho důvodu jsem si přála vědět, co znamená onen vyvážený jídelníček, kolik živin je málo a kolik je moc a také jakým způsobem nás výživa ovlivňuje.
Nic ale není tak jednoduché, jak se zdá. Každý jsme jiný, každý máme jiná omezení, která často zasahují i do výživy. Mým úkolem je Vám poradit, jak si oním omezením poprat. O této problematice lidé zatím moc nevědí, proto jsem se rozhodla, že to nejlepší, co mohu dělat, je tyto informace předávat dál.
Jak výživa ovlivňuje naše zdraví?
Je mnoho nemocí, které přímo souvisí se špatným stravováním, s příjmem velkého množství tuku, soli, jednoduchých sacharidů. Z obecně známých nemocí jsou to obezita, hypertenze, vysoký cholesterol, žilní trombóza, diabetes mellitus 2.typu a jiné. Mnoho se nazývají jako tzv. civilizační onemocnění.
Ruku na srdce, jak často přemýšlíte o tom, co jíte a jestli je to správné? Pokud alespoň jednou denně, věřte, že je mezi námi mnohem více lidí, kteří výživě nevěnují pozornost žádnou. A důvod? Prý na to není čas! Žijeme v hektické době, kdy je mnohem jednodušší, než nad stravováním přemýšlet a jíst to, co naše tělo opravdu potřebuje, zajít k okýnku stánku s rychlým občerstvením a dát si rychlovku, kterou sníte za pochodu nebo koupit v obchodě instantní jídlo a za pár minut jíst u televize. Nejen že si jídlo nevychutnáte, tyto jídla bývají vesměs tučná, plná soli a cukru, takže Vás ani na ty 3 hodiny nezasytí. Za chvíli máte hlad a tak si dáte něco dalšího. Takto spořádáte obrovské množství energie v podobě tuku a cukru, minimum kvalitních bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Tento styl života je opravdu dlouhodobě neudržitelný. Dříve nebo později se začnou objevovat problémy s hmotností, a že obezita s nadváhou opravdu nejsou jen estetické problémy.
Jak si tedy udržet zdraví?
Napadlo Vás jako první dietou? Možná Vás nyní zklamu, ale ani hubnutí ani zdravé stravování není o dietách. Jediným způsobem je definitivně změnit životní styl! Nejsem zastáncem diet, ale zdravého a vyváženého stravování.
Pojďme si říct zásadní rozdíl mezi dietou a správnou zdravou výživou. Dieta je pro většinu z nás spíše časový údaj, kdy se snažíme změnit naše stravování, nejčastěji za účelem hubnutí. Dieta ale také opravdu znamená krátkodobé výživové opatření při onemocněních, např. při mononukleóze, to je ale již dost specifická záležitost. V krátkodobosti diet je onen zásadní problém, protože jakmile dosáhneme kýžené hmotnosti, dieta jde obvykle stranou a my se navracíme k původnímu stravování a často potom i původní hmotnosti. Zdravě stravovat bychom se ale neměli jen měsíc nebo dva, ale celý život. Měli bychom se naučit, jak jíst každý den. Pouze tak máme šanci vyhnout se nemocím, které špatná výživa způsobuje. Co ale víc, můžeme tak zařídit zdraví našich dětí, pokud jim zásady zdravého stravování předáme.
Nyní přichází správná chvíle Vám povědět, co si představuji pod zdravou výživou. Pokud si mě představujete jako osobu, která celá odpoledne tráví v prodejnách s bio potravinami nebo s zdravými potravinami a živí se jen klíčky a semínky, asi Vás zklamu. A tímto se řídím u všech klientů. Zdravě se můžete stravovat, i když nebudete nakupovat zdravé potraviny ve specializovaných prodejnách. Tak jako tak, základem každého zdravého jídelníčku by měla být zelenina a ovoce. U ostatních potravin již záleží převážně na úpravě, kterou potravina prochází, např. celozrnné pečivo je vhodnější než bílé, mléko a mléčné výrobky jsou lepší ty neochucené, neslazené, maso a vejce nesmažené, masné výrobky s co největším podílem masa a takto bych mohla pokračovat až do zítra. Z jídelníčku je dobré vyloučit instantní jídla plná soli a ochucovadel a jídla smažená, tučná. Je to pouze o výběru potravin, tak abyste nejedli přehršel přidaného cukru a tuku, ale spíše kvalitní živiny, které Vaše tělo opravdu potřebuje.