Sacharidy – 2.díl

sacharidy3Chcete-li se naučit zdravě se stravovat nebo zhubnout, jako první krok k úspěchu je zaměřit se na skladbu sacharidových potravin. Je dobré omezit slazené nápoje, džusy, velmi sladké ovoce, cukr, med, bílé pečivo. Naopak více zařazovat pečivo celozrnné, ovesné vločky, rýži a těstoviny, ideálně celozrnné, brambory. U rýže, těstovin i brambor mějte na paměti, že se při přípravě nesmí rozvařit! To se pak složené polysacharidy mění spíše v ty jednoduché.

 

 

 

 

 Sacharidy při hubnutí

Velmi často se setkáváte s různými dietami, které jsou založené na striktním omezení sacharidů nebo lidmi, kteří tvrdí, že když budete jíst sacharidy, nikdy nezhubnete? Striktně proteinové diety, jinak také ketogenní nebo ketodiety, jsou mimo jiné založeny na velmi nízkém energetickém příjmu, který tělu nestačí. Tyto diety mají několik výrazných efektů. Ze začátku hubnete tuky, pak spíše svaly, jakmile s nimi přestanete, jo-jo efekt zaručen, proto tyto diety při výživových konzultacích nedoporučuji!

V jednom z podoborů výživy, a to biochemii výživy, se říká moudro „tuky se spalují pouze v žáru sacharidů“. Tím nám biochemici chtějí říct, že pro metabolizování tuků jsou nutné také sacharidy, protože se jejich metabolismy částečně protínají.

Jakmile vyloučíte sacharidy ze stravy úplně, donutíte své tělo šáhnout do rezerv, tedy glykogenu v játrech a po jeho vyčerpání k tvorbě sacharidů z bílkovin, tedy svalů. To má za následek nejen hubnutí svalů, ale také zpomalení metabolismu, únavu, slabost atd.

 

Kolik sacharidů mám jíst?

kruh

Sacharidy by měly tvořit cca 50-60 % z celkového energetického příjmu. V přepočtu, např. s energetickým příjmem 8000 kJ/den, by sacharidy měly být v jídelníčku v množství cca 235 – 280 g/den.

Je pravidlem, že při hubnutí se příjem sacharidů lehce snižuje, nicméně neměl by být nižší než 50 % z celkového energetického příjmu, ale také nižší než 140 g/den. To je množství, které pro svoji funkci potřebuje mozek.

 

 

 

Sacharidy během dne

snidane5Příjem sacharidů by měl být rozložený během dne tak, aby Vám zajistil dostatek energie na práci, sport a jiné aktivity. Nejvíce vydatné jídlo na sacharidy by měla být snídaně. K obědu i svačinkám na sacharidy také nezapomínejte, jinak Vás bude doprovázet únava a chutě na sladké. Tradičním zdrojem dietám je vynechat sacharidy k večeři. To ale není správné. Je pravda, že k večeři již nepotřebujeme tolik energie jako po snídani nebo obědu, nicméně trochu energie potřebujeme také. Proto by u večeře zdroj sacharidů neměl chybět, ale měl by být skromnější než ke snídani nebo obědu.