Vitamíny skupiny B

BVitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B, to je velké množství vitamínů s označením B1 až B12. Většina vitamínů skupiny B jsou nutné pro správný vývoj nervové soustavy i průběh metabolismu všech hlavních živin, ze kterých se následně tvoří energie. Mají příznivý efekt na paměť. Při jejich nedostatku dochází k zhoršení stavu kůže, vlasů a nehtů, záněty sliznic, únava i deprese.  Vitamín B12 a kyselina listová jsou také důležité pro krvetvorbu, při jejich nedostatku dochází k anémiím (chudokrevnosti).

 

 

Všechny vitamíny skupiny B se nacházejí nejvíce v obilovinách, luštěninách, oříšcích, mléce, mase, vejcích. Velkou zásobárnou vitamínů B jsou kvasnice. Pouze vitamín B12 se nevyskytuje v potravinách rostlinného původu, ale pouze živočišného. Z toho důvodu se při veganském způsobu stravování doporučuje jeho suplementace pomocí výživových doplňků.

Funkce vitamínů skupiny B

Vitamín B1 se účastní metabolismu sacharidů a aminokyselin. S nedostatkem vitaminu B1 se setkáváme především u alkoholiků, kteří nejenže nemají dobré stravovací návyky, ale taký vysoký přísun alkoholu působí jako inhibitor vitamínu B1. Při nedostatku vitamínu B1 dochází k nechutenství, únavě, podrážděnosti, hubnutí. Nejdůležitější zdroje jsou luštěniny, obiloviny, maso, vnitřnosti, mléko i vejce.

Vitamín B2 je nutný pro tvorbu hormonů štítné žlázy, tedy thyroxinu (T4) a trijodthyroninu (T3). Je také součástí metabolických drah tuků a sacharidů. Nedostatek vitamínu B2 může stát za některými kožními chorobami, migrénami a pomáhá v léčbě a prevenci šedého zákalu. Nejvíce vitamínu B2 je v mléce a mléčných výrobcích, mase, obilninách, vejcích a zelenině.

Vitamín B3 zasahuje do metabolismu všech hlavních živin. Je nutný pro tvorbu energie z živin. Při jeho nedostatku dochází tedy k únavě, depresím, nevolnosti. Nejvíce niacinu je obsaženo v mase a masných výrobcích, vnitřnostech, obilninách, méně již v mléce, vejcích a bramborách.

Vitamín B6 se účastní metabolismu aminokyselin. Složitými reakcemi se také může z vitamínu B6 tvořit vitamín B3, ale to pouze v omezené míře. Nedostatek vitamínu B6 se projevuje kožními onemocněními a nervovými poruchami. Nejdůležitějším zdrojem vitamínu B6 je maso, vnitřnosti, vejce, obiloviny.

Vitamín B7, biotin, se účastní metabolismu aminokyselin. Jeho nedostatek se projevuje především kožními poruchami, lámavostí a třepením nehtů

Vitamín B9, tedy kyselina listová, je známa především těhotným ženám. Příjem kyseliny listové je vhodné navýšit již tři měsíce před plánovaným těhotenstvím, jako prevence vzniku rozštěpů neurální trubice (páteře) u novorozenců a správný vývoj nervové soustavy. Kyselina listová je stejně jako vitamín B12 nutná pro správnou tvorbu červených krvinek.

Vitamín B12 je nutný pro správnou tvorbu červených krvinek, ale také pro správnou funkci nervové tkáně. Vitamín B12 je obsažen v mase, vnitřnostech, vejcích, vůbec se nevyskytuje v rostlinných potravinách. V rostlinných potravinách je možné nalézt různé prekurzory vitamínu B12, nicméně jejich biologická účinnost je minimální.

b1

Co znamenají zkratky?

B1 Thiamin
B2 Riboflavin
B3 Niacin
B5 Kyselina panthothenová
B6 Pyrodoxin
B7 Biotin
B9 Kyselina listová
B12 Kobalamin