Vitamíny

Vitamíny

potraviny 550x250Už od mala Vám všichni říkají: „musíš jíst hodně vitamínů, aby byl/a zdravá“? No jo, ale to vlastně vitamíny jsou, k čemu jsou a kde jsou?

 

 

 

 

Vitamíny jsou látky, které jsou pro člověka velmi zásadní. Patří mezi živiny, které jsou nezbytné, což znamená, že při jejich dlouhodobém nedostatku (hypovitaminóze nebo avitaminóze) dochází k různým poruchám zdraví a v nejtěžších případech k smrti. S tím se ale v dnešní době již téměř nemůžeme setkat!

Vitamíny jsou látky, rozpustné ve vodě nebo v tucích. Dle toho je také dělíme. Vitamíny rozpustnými ve vodě se téměř nelze předávkovat. Tyto vitamíny jsou z těla při vysokém příjmu vylučovány. Vitamíny rozpustné v tucích jsou při dlouhodobém vysokém příjmu toxické. Tyto vitamíny se ukládají v tělesném tuku.

Jsou to látky, které přijímáme v mnohem menším množství než tzv. hlavní živiny, tedy sacharidy, tuky, bílkoviny, do zdravého stravování ale bezesporu patří. Vitamíny jsou nezbytné pro vývoj nervové soustavy, imunitního systému, červených krvinek, účastní se metabolismu tuků, sacharidů i bílkovin.  Jednoduše řečeno, mají tolik funkcí, že kdybych je měla všechny vypsat, nevejdou se ani na několik stránek.

Více o jednotlivých vitamínech zde: Vitamín C, Vitamíny skupiny B, Vitamín A, Vitamín D, Vitamín E, Vitamín K.